İSTANBUL ÇALIŞMALARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

Zeytinburnu’nda Yapılan Çalışmalarda Bölgenin Geçmişte Yerleşim Yeri Olarak Kullanıldığına Dair Tarihi Eserler Bulundu

Zeytinburnu’nda Yapılan Çalışmalarda Bölgenin Geçmişte Yerleşim Yeri Olarak Kullanıldığına Dair Tarihi Eserler Bulundu

Mozaik Müzesi

Bu güne kadar yapılan kazılarda elde tarihi eserler İstanbul’un onlarca medeniyete yüzyıllar boyu ev sahipliği yaptığını gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde, de şuan yerleşim yeri olan Zeytinburnu Kızılçeşme’de M.S. 4.-5. yüzyıllara ait yeni tarihi eserler bulundu.

Zeytinburnu İstanbul’un en kalabalık ve şuan yerleşim yeri olarak kullanılan ilçelerinden biri. Bölgede bulunan Zeytinburnu Belediye Başkanlığı binası aslında 18. yüzyılda Zeytinburnu Askeri Hastanesi olarak inşa edilmiş ve sonrasında da yurt, askerlik şubesi, tanzim satış yeri olarak kullanılmış. Son olarak da Zeytinburnu Belediye Başkanlık olarak hizmet vermeye başlamış. 25 yıl boyunca Zeytinburnu Belediye Başkanlığı binası olarak hizmet veren bina 2019 yılında restore edilmeye başlamıştı. Zeytinburnu Belediyesi tarafından devam eden ve Arkeoloji Müzelere Müdürlüğü denetiminde yapılan çalışmalarda bin 700 yıllık mozaiklere ulaşıldı.

Restorasyon çalışmaları sırasında mozaiklerin yanında yeni tarihi eserlerin de gün yüzüne çıkmasına neden oldu. Restorasyon çalışmaları sırasında öncelikle Roma Dönemine ait (M.S. 5.) olduğu düşünülen Roma mozaiği bulundu. Peşi sıra İstanbul Arkeoloji Müzelere Müdürlüğü denetiminde bina bahçesinde yapılan arkeolojik çalışmalarda ise yeni mozaiklere rastlandı ve bu mozaikler koruma altına alındı. 2019 yılında başlatılan arkeolojik çalışmalarda içinde genç bir kadın ve erkeğin olduğu lahite ve mezar odası olduğu tahmin edilen, içinde bir kişinin olduğu ve mermerden yapılmış bir odaya da rastlandı. Diğer taraftan alanda devam eden çalışmalarda M.S 4. yüzyıla ait sikke ve Orta Bizans Dönemine ait sikke tespit edildi.
 
Restoran çalışmaları hala devam ediyor ve uzmanlara göre ilerleyen günlerde yeni tarihi eserler de elde edilebilir. Çünkü söz konusu alanda yaklaşık 4. yüzyıldan 11. yüzyıla kadar henüz aydınlatılmamış bir yaşamın sürdüğü tahmin ediliyor. Mozaiklerin bir kısmı ise koruma altında ve şuan ziyaret edilebiliyor.

Düzenleme Tarihi: 08 10 2021